O naší školce

Mateřská škola speciální v Jablonci nad Nisou se nachází v Palackého ulici č. 37 a v odloučeném pracovišti U Přehrady 4 s bezbariérovým přístupem. Mateřská škola je určena dětem zdravým, dětem s vadami řeči, se sluchovými a zrakovými vadami, s autismem, dětem s tělesným postižením a kombinovanými vadami, které lze vřadit do speciálních tříd. Děti jsou rozděleny do 6 tříd, z nichž 2 třídy jsou běžné pro děti bez postižení, 4 třídy jsou speciální, do kterých jsou děti zařazeny podle věku a stanovených diagnóz. Běžné třídy navštěvují děti od 3 let, vzdělávací činnosti jsou doplněny o logopedickou prevenci. Speciální třídy navštěvují děti ve věku od 3 let.

Nabízíme

• individuální přístup k dětem ve speciálních třídách do 12 dětí, dětem v běžných třídách do 24 dětí
  • 6 tříd
  • kvalifikované učitelky
  • spolupráci a konzultace s odbornými pracovišti
  • souběžné působení dvou učitelek ve třídě během výchovně vzdělávacích činností
  • logopedickou péči individuální a kolektivní formou
  • bezbariérový přístup v odloučeném pracovišti U Přehrady 4
  • ukázky činností MŠ pro veřejnost
  • spolupráci se spolkem RADOST při MŠ

Aktivity

Jízda na koni

Jízda na koni je neobvyklou aktivitou v mateřských školách, ale v naší mateřské škole se stala tradicí. Touto činností se u dětí posiluje správné držení těla, prohlubuje správné dýchání, rozvíjí jemná a hrubá motorika a v neposlední řadě je využívána k individuální logopedické péči. Díky kontaktu dítěte s koněm dochází u dětí ke zklidnění a uvolnění, překonání strachu ze zvířete, také dochází k přirozenému sepětí člověka se živou přírodou. Jízda na koni se uskutečňuje na Nové vsi v jízdárně pana Z. Kellera, kam jsou děti každý týden dopravovány objednaným autobusem.
Výlety

Jsou zaměřeny na rozvoj poznávání, prožitkové učení a vytváření elementárního povědomí o širším přírodním, kulturním i technickém prostředí.
Rozloučení se školáky

Rozloučení se školáky se uskutečňuje v rámci jednotlivých tříd mateřské školy. Forma a způsob je dána dohodou mezi dětmi a učitelkami. Tato akce má slavnostní charakter, celá třída se podílí na přípravě a realizaci. Děti dostávají dárek v upomínku na docházku do mateřské školy. Rozloučení se školním rokem probíhá také formou her a aktivit v Dětského koutku v Liberci s občerstvením a malým dárkem.
Akce pro děti a rodiče

Akce mateřské školy jsou součástí jejího programu. Pro děti jsou připravovány rozmanité vzdělávací činnosti za účasti Městské policie Jablonec nad Nisou a ZHS Jablonec nad Nisou. Mateřská škola pořádá každoročně výstavu výtvarných prací v budově jablonecké radnice. Děti účinkují s programem na akcích pořádaných Statutárním městem Jablonec nad Nisou. Mateřská škola organizuje koncerty pro děti ve spolupráci s Pavlem Novákem. Děti oslavují svůj svátek, Den matek a Vánoce vystoupením pro rodiče i ostatní třídy mateřské školy.